Safe streets, immaculate city parks, and well cared for city facilities are the pride of Grundy Center’s city government. Grundy Center’s City Hall and Community Center are attractive modern facilities that serve as headquarters for a variety of city meetings and community gatherings.

The city’s government consists of a part-time Mayor and five part-time city council positions.

City Hall

Public Works – Dan Bangasser

Position: Public Works Director
Telephone: 319-825-6118
Email: publicworks@gcmuni.net

City Clerk – Kristy Sawyer

Position: City Clerk
Telephone: 319-825-6118
Email: cityclerk@gcmuni.net

Chief of Police – Doug Frost

Position: Chief of Police
Telephone: 319-825-6118
Email: GrunCenPD@gcmuni.net

Mayor and Council

Mayor – Al Kiewiet

Expiration of Term: 31 Dec 2021
Telephone: 319-231-9381
Email: alkiewiet@gmail.com

Council – Chad Hamann

Expiration of Term: 31 Dec 2021
Telephone: 319-825-4508
Email: hamanncb@gmail.com

Council – Dave Stefl

Expiration of Term: 31 Dec 2021
Telephone: 319-824-3524
Email: steflhome@gcmuni.net

Council – Vacant Seat

Expiration of Term: 31 Dec 2023
Telephone:
Email:

Jason Kuester

Council – Jason “Butch” Kuester

Expiration of Term: 31 Dec 2023
Telephone: 319-239-2796
E-mail: butchkuester@hotmail.com

Council – Vacant Seat

Expiration of Term: 31 Dec 2023
Telephone:
E-mail:

Municipal Utilities Board

Ken Mutch

6-year term – Appointed
Expiration of Term: 30 Jun 2023

Emily Hendricks

6-year term – Appointed
Expiration of Term: 30 Jun 2021

Bob Johanns

6-year term – Appointed
Expiration of Term: 30 Jun 2025

Park Board of Trustees

Karrie Hawk

6-year term – Elected
Expiration of Term: 31 Dec 2025

Jason Wilson

6-year term – Elected
Expiration of Term: 31 Dec 2025

Darrel Shuey

6-year term – Elected
Expiration of Term: 31 Dec 2023

Corey Scott

6-year term – Elected
Expiration of Term: 31 Dec 2021

Jamie Sadler

6-year term – Elected
Expiration of Term: 31 Dec 2023

Planning and Zoning Commission

Wayne Wrage Jr

5-year term – Appointed
Expiration of Term: 31 Dec 2024

Phil Hawn

5-year term – Appointed
Expiration of Term: 31 Dec 2021

Curt Ramundt

5-year term – Appointed
Expiration of Term: 31 Dec 2023

Jerry Smith – Zoning Administrator

Appointed annually